Mentorpályázat az ezeréves pannonhalmi ösvényért

Közös munka a Gesztenyés Horog megújulásáért

Mentorpályázatot hirdetett Pannonhalma önkormányzata, a bencés apátság és a Széchenyi István Egyetem az ezeréves pannonhalmi ösvény, a történelmi Gesztenyés Horog tervezett megújítását célzó egyhetes workshopra. A mentorként közreműködő egyetemi oktatók és gyakorlati szakemberek 2017. január 15-ig jelentkezhetnek a teljes ellátást, publikációs lehetőséget és költségtérítést is tartalmazó pályázatra.

A Széchenyi István Egyetem, Pannonhalma önkormányzata, valamint a nagyhírű bencés apátság együttműködésben megvalósuló III. Pannonhalma Campuson egyhetes nemzetközi tavaszi workshop keretében különböző szakterületekről érkező egyetemisták és mentoraik dolgoznak a világörökségi területen kanyargó történelmi út, a Gesztenyés Horog rehabilitálásán. A jelentkező mentorok számára a szervezők pályázat útján biztosítanak lehetőséget az ingyenes részvételre és költségtérítésre. A pályázatra január 15-ig jelentkezhetnek az érdeklődők.

Az építészet, urbanisztika, műszaki tudományok, képzőművészet, filmművészet, filozófia, teológia, közgazdaságtan, valamint a marketing és kommunikáció területéről érkező hallgatók a fenti szakterületeken tevékenykedő szakemberek és egyetemi oktatók, tehát mentoraik segítségével április utolsó és május első hetében dolgoznak az ősi ösvényt megújító kreatív és komplex megoldási javaslatokon. A mentorok feladata a campusi héten részt vevő csapatok szakmai támogatása fejlesztési javaslataik kidolgozásához. A nemzetközi légkörnek megfelelően a program munkanyelve az angol. A pályázaton kiválasztott mentorok számára a szállás, ellátás, kísérő kulturális programokon történő részvétel, valamint a publikációs lehetőség ingyenes, a kiíró ezen kívül bruttó 100 000 Ft költségtérítést is nyújt.

A mai szemmel kissé furcsa nevű Gesztenyés Horog évszázadokon keresztül volt a világörökség részét képező Pannonhalmi apátság legfőbb közlekedőútja. Összekötötte a szakrálist a profánnal, a dombtetőn álló 1000 éves bencés monostort az alatta elterülő faluval és a földekkel.

A dombról lefolyó víz eróziója által vájt természetes útvonalat az emberek, szerzetesek és falusiak, nagyurak és szegények hosszú évszázadokon át használták. A Gesztenyés eposzi jelző a korábban a felső szakasz környékén tenyésző apátsági szelídgesztenyésről ragadt az útra. A népi nevén Szamárútként is tisztelt ösvény ezt az elnevezését annak köszönheti, hogy 1869-ig ezen az úton hordták föl a vizet az apátságba a szamár- és bivalyfogatok. Egyszerre volt helyi és távolsági út is, hiszen ez volt a Győrből Pannonhalmára jövő közvetlen út befejező szakasza.

Ezen az úton indultak hajdan az apátok messzi utazásaikra, itt jutottak föl a monostorba a zarándokok, a magyar és idegen méltóságok, köztük királyok, hercegek, későbbi szentek. Jelentőségét egészen 1831-ig megtartotta, amikor a nehezen járhatónak minősített régi út kiváltására megépült a ma is használatos Új út, míg a Gesztenyés Horogra a feledés fátyla borult. A pannonhalmi önkormányzat, a bencés apátság és a Szent István Egyetem ezen kíván változtatni a III. Pannonhalma Campus témájának választott Gesztenyés Horog rehabilitációjára ötleteket gyűjtő kétszer egyhetes programjával.

A részletes felhívás, és a jelentkezési lap az alábbi linken érhető el: http://pannonhalma.hu/palyazati-felhivas---pannonhalma-campus

Kép forrása: http://magyarepitok.hu

Juhász Réka